Выбрать страницу

Прокинувшись 19 грудня рано вранці, рожевощокі дівчатка і хлопці миттєво занурюють свої рученята під подушки у пошуках солодощів, іграшок і всякої всячини. А скільки радості і захоплення випромінюють їхні очі при знахідці омріяних предметів, адже Святий Миколай особисто їх туди поклав. Заради того, щоб сталося це диво вони навіть готові цілий тиждень слухатись батьків і їсти молочну кашу.

А хіба віра в диво не є цим самим дивом? Напередодні свята Святого Миколая давайте зануримось у його історію, дізнаємось ким був славнозвісний Микола Чудотворець та поговоримо про особливості відзначення цього свята нашими предками.

Історія життя Святого Миколая

Завдяки палким молитвам двох заможних, але нещасних людей похилого віку, на світ з’явився довгоочікуваний хлопчик на ім’я Микола. З самого дитинства батьки помітили у хлоп’яти дивовижну тягу до подвижництва, тому і віддали в просвітери до єпископа, який був його рідним дядьком. Під час посвяти Святого Миколи Чудотворця у священнослужителі єпископ віщував йому велике майбутнє.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сценарій новорічної вистави для дітей

Проживши ще деякий час у Патарі в якості єпископа, Святий Микола відправився у Палестину. Але у Віфлеємі він пробув недовго і незабаром повернувся на Батьківщину, ставши ченцем. Проте в Бога на нього були інакші плани.

Опинившись у Лікії, Святий Микола довгий час жебракував, проте приходив на кожну церковну службу. Коли потрібно було обирати нового єпископа в Лікії, найстаршому з них прийшло Божественне одкровення, згідно з яким єпископам необхідно було обрати бідняка Миколу Чудотворця. Отримавши таку високу посаду, він ніяк не змінив зовнішній вигляд і звичний спосіб існування. Святий Микола продовжив жити дуже скромно і їсти тільки один раз в день. Він вершив добрі справи, зцілював рани і душі, вчив щедрості, милосердю і любові до ближнього свого.

Традиція дарувати гостинці

святий миколай

Навколо цього свята існує безліч легенд. Святий Миколай був заможною людиною і завжди піклувався про бідних. Тому одного разу, дізнавшись про розпач одного збіднілого чоловіка, він вирішив йому допомогти. Цей чоловік мав трьох дочок, але не міг підготувати їм придане, а отже і віддати заміж.

Аби не сталось біди Миколай вирішив використати статки батьків. Напротязі 3 ночей він прокрадався до хатинки бідняків та закидував крізь отвір у вікні донькам в кімнату великий шматок золота на придане для кожної з них. Він робив це таємно, бо він не хотів, щоб вони знали ім’я свого доброчинця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Идеи новогодних игрушек своими руками. Время для творчества

Святий Миколай і Україна

Надзвичайно засмучує той факт, що з приходом радянської влади на основну частину території України, Святий Миколай разом з іншими релігійними символами був замінений на інших вигаданих персонажів, серед яких і Дід Мороз.

svyatiy-mikolay-chudotvorec_ryabchun_maksim_1334663592Давайте згадаємо деякі з українських звичаїв, які на сьогоднішній день дуже хотілося б відродити. Так, згідно однієї з них, старші господарі селища на свято варили пшеничне пиво. Далі відбувалось частування, після якого поласувавши досхочу смачним напоєм і наївшись ароматних страв, селяни влаштовували спільні катання на санках навколо селища. Діткам в цей день роздавали особливі смаколики – миколайчики.

На території сучасної Харківщини існував цікавий звичай святкувати Миколині святки протягом трьох днів. В цей час готували узвар та кутю, щоб на наступний рік зібрати багатий врожай жита та пшениці. Також по всій території України було прийнято організовувати заздравні обіди в честь Миколая Угодника. В ці дні зазвичай готували ритуальні обіди та мед.

А жителі Поділля традиційно в цей святковий день очікували на «полазника» — чоловіка, який повинен зайти до оселі першим, щоб напротязі року в хаті панували багатство і благополуччя. А перетинаючи двір, хазяїн мав покормити скотину, промовляючи: «Дай, Боже, добрий день, щобись худібонька здорова була та й я з тобою ще й зі своєю дружиною!».

Селяни, проживаючі на території Київщини, зайшовши додому після церковної служби хапали посуд із посвяченою водою, паляницю із шматочком солі, квач з усілякого зілля та йшли покропити усе своє майно, говорячи: «Святий Миколай, помилуй та сохрани нас від усякого лиха!».
Існує також таке таємниче повір’я: якщо напередодні чарівного свята загадати найзаповітніше бажання, то Святий Миколай його неодмінно здійснить. Можна також написати йому листа зі своїми проханнями, адже саме віра в дива здатна спонукати людей на великі звершення!

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями!:)